Založ si blog

Jaká existují rizika ve financích a v investování?

Nadupaná, nekomerční, hodinová diskuse pro všechny, kdo potřebují finanční gramotnost v kostce. S hosty, kteří vědí, o čem mluví.

❧ Obsah:
01:07 – Stručne: Aké sú vo financiách TOP riziká?
04:02 – Investičné riziko – o riziku v investovaní sa veľmi málo hovorí.
06:15 – Naozaj musí akcie stúpať potom, keď sú dole? Čo je analytické riziko? Trh dokáže byť iracionálny o mnoho dlhšie, ako ty dokážeš byť likvidný.
10:30 – Ani S&P 500 nemá stále identické zloženie fondov. Čo je Stop Picking?
14:00 – Časovanie trhu. Je potrebné vedieť, v ktorej z troch fáz sa nachádzame – podľa toho sa nastavuje portfólio. Makropohľad. Odporúčania pre dnešnú dobu: Investovať, ale byť veľmi, veľmi opatrný, do čoho (defenzívna stratégia). Diskusia medzi hosťami. Jediným rozhodcom je čas.
30:05 – Ako identifikovať menej rizikovú alokáciu? Je stále platné, že ak mám kopu peňazí, je lepšie ich investovať naraz, než ju rozložiť na určité obdobie?
35:55 – Ako merať riziko?
40:25 – Niekoľko slov k nehnuteľnostiam. Ľudia neinvestujú a keď investovať idú, vyberú si zle. Nechajú sa ovplyvniť marketingom.
44:10 – Riziká nových technológií. Bežným ľuďom, investičným začiatočníkom, sa dnes vkladajú vkladajú do rúk komplikované nástroje profesionálov. Začiatočníci nemaju Risk Management. Aj veľmi zlé investície dnes „dokážu získať“ investorov. Vyššie riziko neznamená automaticky vyšší výnos. Vyššie riziko znamená len možnosť vyššieho výnosu.
49:32 – Čo negatívne zvýrazňuje páka?
51:14 – „Naladenie“ na novú vlnu. Používajme sedliacky rozum.
53:15 – Človek si musí povedať, čo svojím portfĺiom chce. Ako na tom je, čo potrebuje. Bez vedomia tohoto sa nedá riadiť riziko portfólia.
54:15 – Dva extrémy: 1. Ľudia nedokážu pracovať s financiami, aby mohli splniť svoje sny. 2. Ľudia nainvestují až príliš veľa, nestihnú to minúť a neprežijú život tak, ako by chceli. Peniaze majú byť vždy až na druhom mieste. Na prvom je život.

Má aktuálně Rusko na to, aby vedlo delší válku?

17.05.2022

Válka na Ukrajině je do značné míry válkou ekonomickou. Proto jsem si pozval českého ekonoma Pavla Kohouta a zeptal se ho, co si myslí. Pavel je autorem více knih, například Investiční strategie pro třetí tisíciletí, Vitamíny pro ekonomický růst nebo Ďáblův slovník ekonomie a financí. V minulosti byl poradcem českých ministrů financí.

Jaký bude nový 2. důchodový pilíř na Slovensku?

12.05.2022

Pozval jsem do diskuse jak lidi, kteří aktuální návrh 2. pilíře tvořili, tak lidi, kteří na něj mají kritický názor nebo zlepšovací návrhy. Hlavní témata byla: 1) Automatický přesun z dluhopisových fondů do akciových nebo indexových, 2) odstranění možnosti výběru celé sumy a nový výběrový systém, 3) zrušení části poplatků.

Proč Ukrajina vyhrála, jen Rusko to stále neví? Proč Rusku nepomůže ani mobilizace?

08.05.2022

Udělal jsem rozhovor s člověkem, který už déle, než dva měsíce spravuje největší FB skupinu o válce na Ukrajině u nás. Je dlouholetý fanda do vojenské historie a trochu blázen. Prohrabává sociální sítě v ruštině a ukrajinštině a snaží se z nich vykutat informace a střepy do analytické mozaiky, jak aktuální situace vypadá.

Justin Trudeau

Trudeau: Nezávislé médiá sú hrozbou pre Putina

18.05.2022 22:43

Kanadský premiér Justin tým reagoval na rozhodnutie Ruska zatvoriť moskovskú redakciu kanadskej verejnoprávnej televízie CBC.

kolíková

Kolíková sa zaoberá reakciou šéfa Okresného súdu Bratislava III na postup NAKA

18.05.2022 18:42

Príslušníci NAKA-východ sa mali 25. apríla dožadovať na súde spisu obvinených Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu.

Gröhling

Gröhling označil voľnočasové poukazy za nezodpovedné hazardovanie s financiami

18.05.2022 18:19

Minister školstva by rád podporil voľnočasové aktivity detí, avšak len vtedy, keď bude vyriešený hlavný čas, ktorý trávia v školách.

Russia Ukraine Mariupol

Rozhodne o zajatcoch z Azovstaľu Putin?

18.05.2022 17:49

Je ich už takmer tisíc a v Moskve stále zvažujú, či s nimi majú narábať ako so zajatcami, nacistami, vojnovými zločincami, či teroristami.