Založ si blog

Jaká existují rizika ve financích a v investování?

Nadupaná, nekomerční, hodinová diskuse pro všechny, kdo potřebují finanční gramotnost v kostce. S hosty, kteří vědí, o čem mluví.

❧ Obsah:
01:07 – Stručne: Aké sú vo financiách TOP riziká?
04:02 – Investičné riziko – o riziku v investovaní sa veľmi málo hovorí.
06:15 – Naozaj musí akcie stúpať potom, keď sú dole? Čo je analytické riziko? Trh dokáže byť iracionálny o mnoho dlhšie, ako ty dokážeš byť likvidný.
10:30 – Ani S&P 500 nemá stále identické zloženie fondov. Čo je Stop Picking?
14:00 – Časovanie trhu. Je potrebné vedieť, v ktorej z troch fáz sa nachádzame – podľa toho sa nastavuje portfólio. Makropohľad. Odporúčania pre dnešnú dobu: Investovať, ale byť veľmi, veľmi opatrný, do čoho (defenzívna stratégia). Diskusia medzi hosťami. Jediným rozhodcom je čas.
30:05 – Ako identifikovať menej rizikovú alokáciu? Je stále platné, že ak mám kopu peňazí, je lepšie ich investovať naraz, než ju rozložiť na určité obdobie?
35:55 – Ako merať riziko?
40:25 – Niekoľko slov k nehnuteľnostiam. Ľudia neinvestujú a keď investovať idú, vyberú si zle. Nechajú sa ovplyvniť marketingom.
44:10 – Riziká nových technológií. Bežným ľuďom, investičným začiatočníkom, sa dnes vkladajú vkladajú do rúk komplikované nástroje profesionálov. Začiatočníci nemaju Risk Management. Aj veľmi zlé investície dnes „dokážu získať“ investorov. Vyššie riziko neznamená automaticky vyšší výnos. Vyššie riziko znamená len možnosť vyššieho výnosu.
49:32 – Čo negatívne zvýrazňuje páka?
51:14 – „Naladenie“ na novú vlnu. Používajme sedliacky rozum.
53:15 – Človek si musí povedať, čo svojím portfĺiom chce. Ako na tom je, čo potrebuje. Bez vedomia tohoto sa nedá riadiť riziko portfólia.
54:15 – Dva extrémy: 1. Ľudia nedokážu pracovať s financiami, aby mohli splniť svoje sny. 2. Ľudia nainvestují až príliš veľa, nestihnú to minúť a neprežijú život tak, ako by chceli. Peniaze majú byť vždy až na druhom mieste. Na prvom je život.

Kdo může za inflaci?

28.10.2022

Včera večer jsem moderoval debatu s Ronaldem Ižipem a Lukášem Kovandou o inflaci. Zda ji zvládneme, kdo za ni může, jak ji řešit a zda je tváří v tvář inflaci lepší silná Evropa nebo slabá Evropa.

Proč na Slovensku stagnuje úroveň finanční gramotnosti? Co děláme zle?

26.10.2022

Panelová diskuse s šesti hosty, kterou jsem naživo moderoval: „Od roku 2008 máme národnú stratégiu finančnej gramotnosti, ale z meraní PISA 2018 vidíme, že sme na tom úplne rovnako.“ Andrea Straková

Má ještě rusko šanci zvrátit situaci na frontě? Jaká je aktuální situace na Ukrajině?

16.10.2022

Dnešní diskuse se účastnili generál Pavel Macko a Vít Solnař. Kdy Ukrajina získá Cherson? Jaké zdroje se vyplatí sledovat? Překvapí nás konec války svou „nečekaností“?

koľajnice, zmena

Rakúske vlaky sa vracajú do normálu, varovný štrajk železničiarov sa skončil

29.11.2022 05:35

Osobnú i nákladnú vlakovú dopravu obnovia v utorok v Rakúsku po ukončení varovného štrajku tamojších železničiarov.

Zámocká, Zuzana Čaputová

Čaputová vystúpi zrejme s najkritickejšou správou o stave republiky

29.11.2022 05:20

Ruský útok na Ukrajinu, historicky prvý teroristický čin proti LGBTI+ komunite, bezprecedentná inflácia, menšinová vláda či hroziaca energetická chudoba. Týmto témam sa prezidentka Zuzana Čaputová pri hodnotení štátu zrejme nevyhne.

33044

Kde sa skryjú Rusi? Ukrajinci dostrelia ďalej ako s HIMARS-om

29.11.2022 05:00

Americké ministerstvo obrany sa zaoberá ponukou spoločnosti Boeing vyrobiť pre ukrajinskú armádu nové rakety s dostrelom až 150 kilometrov odpaľované zo zeme.

SR Ukrajina vojna pomoc utečenci Prešov Spojená škola uarus

Vyrastá u nás stratená generácia mladých Ukrajincov. Pomôcť im chcú slovenskí rovesníci

28.11.2022 20:18

Na Slovensku žije po spustení ruskej agresie približne 15 tisíc mladých Ukrajincov vo veku od 14 do 24 rokov, z ktorých sa iba 10 percent riadne vzdeláva v škole. O ostatných sa veľa nevie.