Založ si blog

Bude Ukrajina po válce prosperovat?

Danuše Nerudová:
Myslím si, že Ukrajina vzhledem ke své geografické blízkosti k Evropě může být něco jako byly dřív asijské země, takzvaní asijští tygři. Něco takového může být Ukrajina při své poválečné obnově. Pro země v regionu, konkrétně pro východní země Evropské unie, je to samozřejmě obrovská příležitost.
Díky válce dojde zcela určitě k restrukturalizaci dodavatelsko-odběratelských řetězců. Rusko jako partner na mezinárodním poli v oblasti biznisu ztratilo obrovský kredit. Podnikatelé, kteří přišli o biznis v Rusku, budou hledat nové destinace. Jednou z těchto destinací může být právě Ukrajina, pokud se v ní relativně rychle podaří obnovit stabilita, konkrétně stabilní právní systém, soudní systém a finanční systém. Velkou výhodou Ukrajiny bude, pokud se stane kandidátskou zemí EÚ. Osobně bych si přála, aby byl kandidátský status Ukrajiny při vstupu do EÚ silnější, než běžné kandidátské země. Je však třeba současně dohlížet, aby Ukrajina plnil kritéria pro vstup, protože případné problémy nebudou pouze problémy Ukrajiny, ale problémy celé EÚ.

Pavel Macko:
To bude závisieť od výsledku vojny. Som presvedčený, že Rusko stategicky už prehralo. Pokiaľ nebude mobilizovať, prehrá aj vojensky na bojisku. Samozrejme, za víťazstvo Ukrajiny treba považovať stav, že Ukrajina zastaví vojenskú agresiu, spôsobí agresovi značné straty, ktoré mu nedovolia pokračovať v agresii a vytlačí ho zo značnej časti svojho územia. Verím, že Ukrajina má všetky predpoklady na rýchlu povojnovú obnovu a následnú prosperitu. Ukrajina má rozsiahle prírodné zdroje nielen pre rozvoj agrosektoru, ale má aj rozsiahle zdroje nerastných surovín a dlhodobú priemyselnú tradíciu. Potenciál a tradíciu má nielen v spracovateľskom priemysle, ale aj v zbrojnom a kozmickom priemysle, či moderných technologiách. Má aj veľký ľudský potenciál. Ukrajinci sú nesmierne húževnatí a pracovití. Pre zmenu svojho ekonomického a sociálneho statusu sú ochotní akceptovať aj extra zátaž. Nakoniec, aj v týchto dňoch ukazujú, že pre svoju budúcu prosperitu a európsku integráciu sú ochotní aj zomierať na bojisku. Mohli by totiž aj akceptovať Rusmi nanútený osud a stále by boli do istej miery na tom lepšie ako väčšina obyvateľov Ruska. Ale oni chcú viac. Toto sú všetko predpoklady a objektívne faktory, ktoré predurčujú Ukrajinu na úspech a prosperitu. Ale tá nepríde sama. Bude si vyžadovať sústredené úsilie, rozsiahle investície do rekonštrukcie, ale aj do vzdelávania a hlboké spoločenské reformy.

Celá diskuse:

Kdo může za inflaci?

28.10.2022

Včera večer jsem moderoval debatu s Ronaldem Ižipem a Lukášem Kovandou o inflaci. Zda ji zvládneme, kdo za ni může, jak ji řešit a zda je tváří v tvář inflaci lepší silná Evropa nebo slabá Evropa.

Proč na Slovensku stagnuje úroveň finanční gramotnosti? Co děláme zle?

26.10.2022

Panelová diskuse s šesti hosty, kterou jsem naživo moderoval: „Od roku 2008 máme národnú stratégiu finančnej gramotnosti, ale z meraní PISA 2018 vidíme, že sme na tom úplne rovnako.“ Andrea Straková

Má ještě rusko šanci zvrátit situaci na frontě? Jaká je aktuální situace na Ukrajině?

16.10.2022

Dnešní diskuse se účastnili generál Pavel Macko a Vít Solnař. Kdy Ukrajina získá Cherson? Jaké zdroje se vyplatí sledovat? Překvapí nás konec války svou „nečekaností“?

SR Ukrajina vojna pomoc utečenci Prešov Spojená škola uarus

Vyrastá u nás stratená generácia mladých Ukrajincov. Pomôcť im chcú slovenskí rovesníci

28.11.2022 20:18

Na Slovensku žije po spustení ruskej agresie približne 15 tisíc mladých Ukrajincov vo veku od 14 do 24 rokov, z ktorých sa iba 10 percent riadne vzdeláva v škole. O ostatných sa veľa nevie.

4 25082020 tk sprava statnych hmotnych rezerv722757u

Šéf hmotných rezerv: Kritika Matoviča nie je príjemná, ale nákup antigénových testov posudzovali Krajčiho ľudia

28.11.2022 20:00

Obáva sa o svoju stoličku, ako nominanta SaS, po jej odchode z koalície? Odpovedá šéf hmotných rezerv Ján Rudolf.

parlament

Voľby by v novembri vyhral Hlas pred Smerom, SaS sa prepadla pod OĽaNO

28.11.2022 19:00

Prieskum sa konal 22. až 28. novembra na vzorke 1023 respondentov.

Somálsko útoky samovražedné bombový

Útok islamistov na somálsky hotel využívaný politikmi si vyžiadal deväť mŕtvych

28.11.2022 18:41

Bezpečnostným zložkám sa podarilo zachrániť asi 60 ľudí, ktorí vyviazli bez zranení.