V diskusi mého předchozího blogu byla položena otázka, zda se dočkáme, že banky zvýší úroky na vkladových účtech. Zveřejnil jsem dotaz ve své FB diskusní skupině a dostal velmi zajímavé odpovědi. Autoři se shodují, že se pravděpodobně nedočkáme, každý však pojal odpověď zcela jinak. Jeden drsně upřímně, druhý ekonomicky a třetí formou úvahy. Dohromady poskytují poměrně přesný obraz o situaci. Zveřejňuji s jejich svolením.
Drsnoupřímná odpověď:
Zjistil jsem za dobu své praxe zajímavou věc – banky naši (Vaši) hotovost vůbec nepotřebují. Mají hotovosti dost, sedí na ní, už nevědí komu a jak by ji půjčily.
Proto je úročení běžných účtů v bankách obvykle 0,00 a úročení termíňáků obvykle 0,01 p.a., tedy plus minus. Uložených 100 Eur Vám tedy přinese za rok „zisk“ 1 cent. (A ten jeden cent Vám stát ještě zdaní daní z výnosu z kapitálového majetku :/ ) Úplně stranou přitom ponechávám, že za stejnou dobu Vám „běžná“ banka obvykle „napálí“ poplateček ve výši kolem několika desítek Eur za vedení daného účtu nebo termíňáku. Teda jasně, měsíčně „jen“ po pěti eurech, aby to zase nebylo tak vidět, že jo.
Na přímo položenou otázku „Kdy se zvýší úroky na vkladových účtech“ tedy úplně upřímně říkám svůj názor, a to „pravděpodobně nikdy“.
Viťo Trnavský (autor je Čech žijící na Slovensku)
Ekonomická odpověď:
Úroky na vkladoch v bankách záležia hlavne od úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) – teda za aký úrok tá požičiava a uskladňuje peniaze komerčným bankám. Tá už má dlho úroky na niektorých vkladoch pre banky dokonca záporné (teda že banky musia platiť ECB, ak u nej majú uložené peniaze), v lepšom prípade nulové – dá sa to ľahko vygoogliť. Banky preto nemôžu na vkladoch bežným ľuďom dať vyššie úroky. Tiež chcú zarobiť. Samozrejme sa snažia peniaze uložiť inde ako v ECB, napr. v našich hypotékach.
Takže odpoveď na vašu otázku:
Banky zvýšia úroky na vkladových účtoch, keď ECB výrazne zvýši úroky.
Kedy to bude?
To nikto presne nevie.
Čo však vieme je, že napríklad americká „centrálna“ banka FED nedávno vyhlásila, že úroky (kvôli korone kríze) nebude zvyšovať minimálne do 2022. A ECB väčšinou robí to čo FED, len s istým oneskorením. Každopádne, keď sa to nakoniec aj stane, stúpnu aj úroky na úveroch, takže žiadna výhra – zase nezarobím viac.
Proste bežné účty nikdy neboli na to, aby som na nich zarobil.
Matej Leitner
Úvaha:
Peniaze sú svojím spôsobom tovar a úrok je cena za tento tovar. Ak je peňazí prebytok, ich cena je nízka. Keby bolo peňazí málo, úrok – cena by bola vysoká. Predpokladám, že peňazí bude čoraz viac, preto môžeme očakávať pri vkladoch dokonca záporné úrokové sadzby, čo sa už bankám celkom darí, pretože keď vám naúčtujú poplatky, idete do mínusu. Prebytok peňazí spôsobí ich znehodnotenie, čoraz menej tovarov a služieb si budete môcť kúpiť za určitú sumu peňazí. Tým sa znehodnocujú úspory. Preto je dobré sa orientovať na iný spôsob ukladania hodnoty ako vo forme peňazí.
Peter Šimko
Pokud máte FB a dočetli jste až sem, přidejte se do skupiny a položte vlastní otázky k produktům slovenských bank a pojišťoven. Pokud FB nemáte, napište otázku zde do diskuse. Položím ji ve skupině za vás.
Rádo se stalo! ...
Ďakujem! ...
Celá debata | RSS tejto debaty