Viete, že:
1) Dôchodkový fond nemôže zbankrotovať. Nemá právnu subjektivitu, ide iba o spoločný majetok sporiteľov. Nie je možné dať ho do konkurzu.
Ak aj zbankrotuje dôchodková správcovská spoločnosť (DSS), peniaze sú stále uložené v dôchodkovom fonde u depozitára, ktorý nesmie byť majetkovo ani personálne prepojený s DSS (a štandardne kontroluje prácu DSS). Neexistuje kreditné riziko ako pri bežnom investovaní. Majetok v dôchodkovom fonde je aj diverzifikovaný – rozložený medzi veľké množstvo cenných papirov. Riziko pre II. pilier môže byť iba politické.
2) 10 rokov pred dôchodkom sa začne prevod z indexových fondov (ak ich máte) do dlhopisových. Každý rok 10 %. Ale: Dá se požiadať DSS, aby bol presun prostriedkov do dlhopisových fondov iba polovičný – nie 10 % ročne, ale iba 5 %.
3) Ak si po odchodu do dôchodku „kúpite dôchodok“ ste na jednosmernej ceste. Už nemáte nárok ísť naspäť. Peniaze ste už minuli – kúpili ste si dôchodok. Preto, ak aj máte dôchodkový vek, nemusíte sa ponáhľať kúpiť si dôchodok.
Včera som moderoval nekomerčný webinár o II. pilieri – pozrite:
https://youtu.be/xAm6BmeXTQ8
0:50 Rekapitulácia predošlého webinára.
4:12 Ako funguje II. pilier?
8:09 Dôchodkový fond nemôže zbankrotovať – nemá právnu subjektivitu.
10:28 Ako sa investujú peniaze v II. pilieri?
17:34 Ako si vyberať fond? Ako ich porovnávať?
34:30 Ako je to 10 rokov pred dôchodkom?
36:39 Ako zmeniť fond?
40:11 Ako sa môže sporiteľ dostať k nasporeným peniazom? Čo robiť po skončení sporenia? Aké spôsoby vyplácania existujú?
47:48 Ak si po odchodu do dôchodku „kúpite dôchodok“ ste na jednosmernej ceste. Už nemáte nárok ísť naspäť.
48:35 Aké zmeny by mohli prispieť k zlepšeniu systému II. piliera? Čo tak presunúť všetkých zákonom do indexových fondov?
✅ Hostia: Peter Šimko, Miron Zelina, Róbert Ďurec.
✅ Webinár sa realizoval vo FB skupine Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)
... ja to hovorím od založenia tzv. 2. piliera... ...
Celá debata | RSS tejto debaty